Sonda Paliwa

Sonda pomiaru paliwa


     Sonda paliwa służy do pomiaru ilości paliwa znajdującego się w zbiorniku, zbiornikach samochodów ciężarowych, maszyn budowlanych, lokomotyw, pojazdów specjalistycznych, itp. Sprzedawane przez nas cyfrowe sondy pomiaru paliwa posiadają stosowne homologacje wydane przez Ministerstwo Transportu. Sondy montowane są w każdym zbiorniku paliwa a następnie kalibrowane. Najszęściej w transporcie międzynarodowym są wykorzystywane samochody w których zamontowane są podwójne zbiorniki inne samochody lub maszyny budowlane mają najszęściej jeden zbiornik.

 

Informację o ilości paliwa znajdującego się w zbiorniku ciężarówki odczytujemy w programie do monitorowania GPS, np. wersja internetowa AutoSATNET lub desktopowa AutoSAT 3. W naszej ofercie handlowej posiadamy dwie najpopularniejsze i najlepsze sondy do pomiaru paliwa jakie występują na polskim rynku. Cechują się wysoką dokładnością pomiaru i trwałością użytkowania. Nasi klienci są z nich bardzo zadowoleni. Poniżej na rysunku pokazany jest przykład jak montowana jest sonda paliwa w zbiorniku.

  

 

 

Rys. Zbiornik paliwa z zamontowaną sondą paliwową

 

 

Ultradźwiękowa sonda pomiaru paliwa

Sonda przeznaczona jest do pomiaru ilości paliwa znajdującego się w zbiorniku pojazdów napędzanych olejem napędowym. Sonda wykorzystuje właściwości ultradźwięków rozchodzących się z różną prędkością zależną od gęstości ośrodka. W szybki i dokładny sposób rozpoznaje ile oleju napędowego znajduje się w danym momencie w zbiorniku. Oprogramowanie GPS prezentuje wyniki pomiarów w postaci: ilości aktualnego poziomu paliwa, momentu zatakowania i zlania oraz wylicza średnie żużucie na km i godzinę pracy pojazdu lub kontrolowanej maszyny. 

 

                                     

Rys. Ultradźwiękowa sonda pomiaru paliwa

 

Ciśnieniowa sonda paliwa

Pomiar za pomocą tej sondy CS-26U jest realizowany z wykorzystaniem zależności między wysokością słupa cieczy a ciśnieniem hydrostatycznym. Urządzenie składa się z czujnika umieszczonego w stalowej rurze oraz obudowanej aluminium części elektronicznej, może ona być dodatkowo zaplombowana. Elementem pomiarowym jest czujnik piezorezystancyjny oddzielony od medium przez membranę separującą. Pomiar ciśnienia dokonywany jest na poziomie membrany zanurzonej sondy (5 mm powyżej dna zbiornika). W zależności od rodzaju zbiornika (bezciśnieniowy lub ciśnieniowy) pomiar ciśnienia odniesiony jest do ciśnienia atmosferycznego lub ciśnienia wewnątrz zbiornika.

Ciśnieniowa sonda pomiaru paliwa CS-26U, CS-27U przykręcona jest do górnej pokrywy zbiornika. Dzięki  swojej konstrukcji nie musi być montowana centralnie w zbiorniku, może być umiejscowiona z boku zbiornika, jak jest to pokazane przykładowo na zdjęciu poniżej.

 

Montaż sondy CS26U w zbiorniku paliwa

                                                             

Rys. Ciśnieniowa sonda pomiaru paliwa

 

 

Karty katalogowe sond pomiaru paliwa dostępne są do pobrania poniżej.